Пам’ятка для батьків та здобувачів освіти щодо профілактики захворювання на кір

Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Morbillivirus, вірус кору, швидко передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом. Вірус може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Хвороба небезпечна для всіх невакцинованих людей, особливо для дітей до року. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання. У дорослих і дітей, молодших року, кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг. Невакциновані медичні працівники також наражаються на ризик захворіти.

Спалахи цього захворювання мають циклічний характер і відбуваються в Україні кожних чотири-п’ять років. Попередній спалах кору тривав у нас у 2017–2019 роках, і з огляду на те, що спалахи циклічні, новий є, на жаль, невідворотним. Головна причина цього — недостатнє охоплення щепленнями. Незважаючи на те, що перед пандемією COVID-19 рівень вакцинації в Україні зростав, під час пандемії він почав знову падати.

Війна в Україні створює ще більш сприятливі умови для поширення кору. Військові дії спричинили руйнування медичної інфраструктури, ускладнили доступ людей до медичних послуг, зокрема вакцинації.

До того ж війна призводить до великих скупчень людей у прихистках. У таких умовах кір поширюється швидше, тому як ніколи важливо захистити себе та дітей — вакцинуватися.

Брошура «Спалах кору в Україні: запитання і відповіді» Спiльнотека ЮНIСЕФ

В ЮНІСЕФ ВІДПОВІЛИ НА ВАЖЛИВІ ПИТАННЯ ПРО ВАКЦИНИ ПРОТИ КОРУ

Специфічного лікування від кору немає. Єдиний надійний захист від цієї небезпечної хвороби — вакцинація. Тож у ЮНІСЕФ розповіли про вакцини, якими проводять щеплення від кору.

Які вакцини захищають від кору?

Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи.

Якими вакцинами роблять щеплення в Україні?

Наразі в Україні для щеплень КПК використовуються безпечні та ефективні вакцини "Пріорикс" / Рriorix (Бельгія) та "М-М-Р IІ" / "М-М-RII" (США).

За складом вони однакові, тож якщо людина отримала першу дозу однієї вакцини, то другу дозу вона може отримати тієї вакцини, яка є в наявності.

Чи безпечні вакцини проти кору?

Щеплення від кору проводять уже понад 50 років, і за пів століття вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики захворювання.

Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки ці вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі.

Чи можна вакцинувати проти кору дітей, які мають хронічні захворювання?

Діти, що мають бронхіальну астму, цукровий діабет, муковісцидоз, онкологію чи інші хронічні захворювання, насамперед потребують щеплення. Ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби у них значно вищий.

Якщо у вас виникли питання щодо щеплення дітей та дорослих, поставте їх фахівцям гарячої лінії МОЗ ТА ЮНІСЕФ "Спільно до здоров’я" 0 800 351 896. Медичні працівники-експерти з вакцинації та консультанти з грудного вигодовування працюють для вас з понеділка по п'ятницю з 8:00 до 20:00, у суботу з 11:00 до 20:00.